فروشگاه رهرو فایل

فروش انواع فایل و محصولات با ارزانترین قیمت

مجموعه سوالات استخدامی عمومی و تخصصی آموزش و پرورش طرح توجیهی کسب و کار کشت و صنعت گیاهان دارویی دانلود نمونه سوالات استخدامی دبیر علوم اجتماعی آموزش و پرورش نمونه سوالات استخدامی بانک مسکن

اطلاعیه فروشگاه

به فروشگاه اینترنتی رهرو فایل خوش آمدید لطفا جهت دریافت کوپن های تخفیف دوره ای، در کانال تلگرام ما به آدرس https://T.me/RahroRayaneh عضو شوید. متشکریم

دانلود پروژه سرطان ريه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 9

 

سرطان ريه

سرطان ريه نوعي بيماري است که در آن رشد بافت بدخيم در يک يا هر دو ريه ايجاد مي‌شود. سرطان ريه رايج ترين سرطان در سراسر جهان است و بيش از ۸۰٪ بيماران مبتلا به اين سرطان در فاصله ۵ سال از زمان تشخيص بيماري جان خود را از دست مي‌دهند.

[ويرايش] انواع

با توجه به سلولي که دچار تراريختي و سرطان شده‌است اشکال مختلفي از سرطان ريه وجود دارد که هر کدام نشانه‌هاي خود را دارند؛شايع ترين اشکال سرطان ريه عبارتند از:

سرطان ريه با ياخته‌هاي کوچک (Small cell lung cancer): ياخته‌هاي سرطاني نوع کوچک در زير ميکروسکوپ به شکل جوي دو سر ديده مي‌شود و به آن سرطان جو شکل (Oat-shaped) نيز گفته مي‌شود. روند رشد اين نوع سرطان ريه سريع است و در مدت زمان کوتاهي در اندام‌هاي ديگر پراکنده مي‌شود. حدود ۲۰٪ سرطانهاي ريه از اين نوع است.

سرطان ريه با ياخته‌هاي غير کوچک (Non-small cell lung cancer): اين نوع سرطان ريه با توجه به نوع سلول موجود در بافت ريه که دچار تراريختي و سرطان شده‌است تعريف مي‌شود. اشکال مختلفي از اين نوع سرطان وجود دارد؛

سرطان بافت بشره‌اي (Squamous cell carcinoma): اين سرطان از شا يع‌ترين انواع سرطان ريه‌است و شروع آن معمولاً از نايچه‌ها است و در مقايسه با ديگر اشکال سرطان ريه رشد آهسته تري دارد و مدت‌ها طول مي‌کشد تا به اندام‌هاي ديگر سرايت کند.

سرطان غده‌هاي ترشح کننده مخاط و رگ‌هاي لنفاوي (Adenocarcinoma) : اين نوع سرطان ريه معمولاً در زير بافت پوششي نايچه‌ها يا در مجاري لنفاوي کناره خارجي ريه رشد مي‌کند.

سرطان ريه با ياخته‌هاي بزرگ (Large cell carcinoma): اين نوع سرطان اغلب در شاخه‌هاي کوچکتر نايچه‌ها ديده مي‌شود.

از هر ۵ مورد سرطان ريه يکي از آنها از نوع ياخته‌هاي کوچک و بقيه از نوع غير کوچک است. نوع کميابي از سرطان ريه نيز به نام مزوتليوما (mesothelioma) وجود دارد. اين نوع سرطان ريه موجب تراريختي بافت پوششي ريه مي‌شود و در افرادي تظاهر مي‌کند که در تماس با آزبست (پنبه نسوز) بوده‌اند.

[ويرايش] علائم هشدار دهنده سرطان ريه

افزايش و يا شدت سرفه در فرد سيگاري

سرفه همراه با خلط خوني

تنگي نفس دراثر فعاليت

خس خس سينه به صورت حاد

درد مبهم و يا مشخص در قفسه سينه

خشن شدن صدا يا تغيير آن به شکلي که بهبود پيدا نکند

عفونت‌هاي مکرر ريه و مجاري تنفسي

کاهش وزن

بي اشتهايي

تورم در ناحيه گردن و صورت

ضعف و خستگي مفرط

علاوه بر نشانه‌هاي فوق ممکن است عوارضي در بيمار ظاهر شود که ارتباطي با سرطان ريه نداشته باشد و به سرايت سرطان به اندام‌هاي ديگر بدن مربوط باشد. در چنين مواردي بيمار از سردرد، احساس ضعف عمومي، سهولت شکستگي و آسيب پذيري استخوان‌ها، انواع خونريزي و لخته شدن غير عادي خون شکايت مي‌کند. سرطان ريه درمراحل ابتدايي هيچ نشانه‌اي ندارد و بيماران اغلب زماني به پزشک مراجعه مي‌کنند که بيماري در مراحل پيشرفته قرار دارد و در نتيجه آمار مرگ اين نوع سرطان رقم بالايي دارد.

[ويرايش] سبب‌شناسي

پژوهش‌هاي آماري و باليني روند بدخيمي بيماري سرطان ريه را به اين عوامل ارتباط مي‌دهند:

اعتياد به دخانيات:خطر ابتلا به سرطان ريه با افزايش مقدار و مدت تماس با دود تنباکو رابطهً مستقيم دارد و هرچه سن شروع استعمال دخانيات پائين تر باشد عامل مستعد کننده و پيشتاز در ابتلاي به سرطان ريه افزايش پيدا مي‌کند.

آلاينده‌هاي موجود در هواي محيط زيست و محل کار- موادي چون آزبست (پنبه نسوز)، گاز رادون (گازي بي رنگ و بي بو که از تجزيه طبيعي اورانيم در آب ، خاک و مصالح ساختماني قديمي توليد مي‌شود)، اورانيوم و نيکل عامل مستعد کننده و پيشتاز در درچار شدن به سرطان ريه هستند.

عوامل ژنتيکي:وجود سابقه سرطان ريه بين اعضاي نزديک خانواده احتمال ابتلا به اين سرطان را افزايش مي‌دهد.

عوامل ايمنولوژيک(ايمني): نارسايي مکانيسم ايمني طبيعي بدن عاملي مستعد کننده در ايجاد سرطان ريه شناخته شده‌است.

سن:افراد بالاي ۶۰ سال بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ريه هستند و بايد بيشتر مراقب علائم هشدار دهنده اين بيماري باشند.

[ويرايش] روند تشخيص

با توجه به وضيعت عمومي سلامت فرد، بررسي‌هاي تشخيص سرطان ريه ممکن است شامل:

عکسبرداري از ريه‌ها با تابش اشعه X

آزمايش خلط

سي تي اسکن (Computerised tomography scan): در اين روش دستگاه سي تي اسکن با گرفتن تعدادي عکس توسط اشعه ايکس، تصويري سه بعدي از بدن را نشان مي‌دهد و از اين طريق محل و اندازه دقيق ضايعه و پراکندگي تومور ريه به بخش‌هاي ديگر قفسه سينه يا اندام‌هاي دورتر مانند کبد مشخص مي‌شود.

سي تي اسکن دوراني يا اسپايرال (Spiral CT scan): در اين روش يک دستگاه کامپيوتري سي تي اسکن با حرکات دوراني به دور بدن بيمار در هر دور بيش از صد تصوير از بدن بيمار مي‌گيرد. در سي تي اسکن دوراني ضايعات کوچکي که از طريق سي تي اسکن معمولي قابل روئت نيست، مشاهده مي‌شود.

پرتونگاري با استفاده از تشديد ميدان مغناطيسي (MRI Scan) – اين آزمايش مشابه سي تي اسکن است با اين تفاوت که به جاي تابش اشعه X از مغناطيس جهت عکسبرداري از اعضاي بدن استفاده مي‌شود. در اين آزمايش بيمار به مدت ۳۰ دقيقه به طور ساکن درون اتاقک اين دستگاه مي‌ماند و تصاوير مقطعي از بدن او تهيه مي‌شود.

نمونه برداري يا بيوپسي (biopsy): بررسي ميکروسکوپي از نمونه بافت تومور. اين آزمايش بسيار مهم است زيرا مطمئن ترين روش براي تشخيص سرطان ريه و نوع آن به حساب مي‌آيد. روشهاي متفاوت بيوپسي ريه عبارتند از:

نمونه برداري با سوزن (needle aspiration): در اين روش با تابش پرتوي اشعه ايکس، توده در صفحه تلويزيونپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file2_1544081_1108.zip23k