فروشگاه رهرو فایل

فروش انواع فایل و محصولات با ارزانترین قیمت

مجموعه سوالات استخدامی عمومی و تخصصی آموزش و پرورش طرح توجیهی کسب و کار کشت و صنعت گیاهان دارویی دانلود نمونه سوالات استخدامی دبیر علوم اجتماعی آموزش و پرورش نمونه سوالات استخدامی بانک مسکن

اطلاعیه فروشگاه

به فروشگاه اینترنتی رهرو فایل خوش آمدید لطفا جهت دریافت کوپن های تخفیف دوره ای، در کانال تلگرام ما به آدرس https://T.me/RahroRayaneh عضو شوید. متشکریم

دانلود تحقیق زمانبندی در کامپیوتر

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 13

 

زمانبندی

در علم كامپيوتر، هسته (kernel) اساسي‌ترين بخش يك سيستم عامل است. هسته سيستم عامل برنامه‌اي است كه دسترسي ايمن به سخت‌افزار را براي برنامه‌هاي گوناگون فراهم مي‌كند. به علت تعدد برنامه‌هاي كامپيوتري، همچنين از آنجايي كه دسترسي به سخت‌افزار محدود است، هسته از طريق تكنيكي كه Multiplexing ناميده مي‌شود، تصميم مي‌گيرد كه يك برنامه چه وقت و به چه مدت مي‌تواند بخشي از سخت‌افزار را در اختيار بگيرد. از آنجايي كه دسترسي مستقيم به سخت‌افزار مي‌تواند بسيار پيچيده باشد، معمولا هسته سيستم‌هاي عامل مجموعه‌اي از سخت‌افزارهاي مجرد را پياده‌سازي مي‌كنند. اين مجرد‌سازي پيچيدگي‌هاي سخت‌افزاري را پنهان مي‌كند و رابطي (Interface) ساده و يكنواخت براي سخت‌افزار فراهم مي‌كند كه استفاده از آن را براي برنامه‌نويسان آسان‌تر مي‌كند.

براي اجراي يك برنامه بر روي كامپيوتر وجود هسته در سيستم عامل ضروري نيست. برنامه‌ها مي‌توانند مستقيما بر روي كامپيوتر بارگذاري و اجرا شوند، به شرط آنكه نويسنده برنامه‌ توانايي نوشتن چنين برنامه‌هايي را، بدون پشتيباني سيستم عامل و انتزاع سخت‌افزاري داشته باشد. اجراي برنامه‌ها بدون استفاده از سيستم عامل، در بسياري از كامپيوترهاي اوليه روش معمولي بوده است. البته، در اين روش براي اجراي برنامه‌هاي مختلف لازم بود كه مجددا كامپيوتر راه‌اندازي (Reset)  و برنامه بارگذاري شود. سرانجام براي رفع اين مشكل برنامه‌هاي كمكي كوچكي مثل loaderها و debuggerها ايجاد شدند، كه حين اجراي برنامه‌هاي مختلف در حافظه باقي‌مي‌ماندند يا از حافظه ROM بارگذاري مي‌شدند. با توليد اين برنامه‌هاي كمكي پايه و اساس چيزي كه ما آن را هسته سيستم عامل مي‌خوانيم شكل گرفت.

چهار نوع دسته بندي كلي براي هسته سيستم‌هاي عامل وجود دارد:

 

1.       هسته يكپارچه (Monolithic)، كه انتزاع (abstraction) [1] سخت‌افزاري نيرومندي را فراهم مي‌آورد.

2.       ريزهسته (Microkernel)، كه مجموعه‌اي كوچك از انتزاع ساده سخت‌افزاري را به وجود مي‌آورد و از نرم‌افزارهايي با نام سرويس‌دهنده (Server) استفاده مي‌كنند تا قابليت بيشتري را ارايه دهند.

3.       هسته دورگه (Hybrid) يا "ريزهسته اصلاح شده"، كه شباهت زيادي به ريزهسته‌ دارد، با اين تفاوت كه به منظور اجراي سريع‌تر، شامل كدهايي اضافي در فضاي هسته مي‌باشد.

4.       برون‌هسته (Exokernel)، كه هيچ گونه انتزاعي را فراهم نمي‌كنند، ولي با استفاده از كتابخانه‌اي از توابع (libraries) براي افزايش كارايي، دسترسي مستقيم يا نيمه‌مستقيم به سخت‌افزار را فراهم مي‌كنند.

 

هسته يكپارچه (Monolithic)

 

هسته يكپارچه (Monolithic)، يك رابط مجازي سطح بالا بر روي سخت‌افزار تعريف مي‌كند. همچنين مجموعه‌اي از توابع براي پياده‌سازي سرويس‌دهنده‌هاي سيستم عامل، مانند مديريت پردازش‌ها (Process Management)، هم‌زماني (Concurrency) و مديريت حافظه را فراهم مي‌آورد.

حتي اگر تمام اجزايي كه به  اين عمليات سرويس‌ مي‌دهند از كل مجموعه هسته جدا باشند، از لحاظ همبستگي كد در تنگنا سختي خواهيم بود و با توجه به اينكه تمام اجزا در يك فضا اجرا مي‌شوند، بروز خطايي در يكي از آنها مي‌تواند كل سيستم را مختل كند. از طرفي ديگر، وقتي كه پياده‌سازي تكميل و قابل اطمينان شد، شرايط همبستگي تنگاتنگ بين اجزاي داخلي باعث مي‌شود كه امكانات سطح پايين سيستم به طور موثري در دسترس قرار گيرد و منجر به يك هسته يكپارچه، با كارآيي بسيار بالا شود.

 طرفداران هسته‌هاي يكپارچه عقيده دارند كه اگر كدي خطا دارد نبايستي در هسته قرار داشته باشد (متعلق به هسته باشد). چرا كه در غير اين صورت، برتري اندكي نسب به ريزهسته‌ها خواهند داشت. سيستم‌هاي عامل Linux و Unix را مي‌توان جزو پيشرفته‌ترين هسته‌هاي يكپارچه دانست

زمانبندی نوبت گردشی

این زمانبندی یکی از قدیمیم ترین , ساده ترین , عادلانه ترین و رایجترین الگوریتم های زمانبندی است و از نوع غیر انحصاری (preemptive) می‌باشد. این الگوریتم شبیه FCFS است ولی به هر پردازش حداکثر به میزان زمانی مشخصی CPU داده می‌شود.به عبارتی دیگر یک واحد کوچک زمانی به نام کوانتوم زمانی (time quantum) با برش زمانی (time slice) تعریف می‌شود که معمولاً بین 10 تا 100میلی ثانیه است و هر پروسس حداکثر به این میزان می‌تواند CPU را در اختیار بگیرد. هنگامی که پردازشی CPU را در اختیار دارد دوحالت ممکن است رخ دهد .یا انفجار محاسباتی جاری کمتر از یک کوانتوم زمانی است که در این حالت پردازش داوطلبانه CPU را رها می‌کند و منتظر اتمام عملیات I/O می‌شود (مانند FCFS) و یا اینکه انفجار محاسباتی بیشتر از یک کوانتوم زمانی است که در این حالت تایمر یک وقفه به سیستم عامل می‌دهد و سیستم عامل با تعویض متن (Context switch) CPU را از پردازش جاری گرفته و آن را به ته صفآماده می‌فرستد, سپس از ابتدای صف آماده, پردازش دیگری را جهت اجرا انتخاب می‌کند :از این روش در سیستمهای اشتراک زمانی استفاده شده تا زمانهای پاسخ برای کاربران محاوره‌ای بصورت مناسب گارانتی شود.حد بالای کوانتوم زمانی بایدبه قدری باشد که زمان پاسخ دهی مناسبی داشته باشیم. حد پایین برش زمانی توسط دو عامل تعیین می‌شود یکی اینکه باید این برش خیلی بزرگتر از زمان تعویض متن باشد مثلاً هزاران برابر.دیگر آنکه مقدار برش زمانی بایستی کمی بزرگتر از زمان لازم برای یک فعل و انفعال نوعی باشد چرا که در غیر اینصورت هر کار کوچکی نیاز به چندین برش زمانی خواهد داشت و کارایی سیستم به علت تعویض متنهای متعدد کم می‌شود.یک قاعده سرانگشتی این است که go درصد انفجارهای محاسباتی باید کوتاه‌تر از کوانتوم زمانی باشند و در عمل برا یاین امر برش زمانی را حدود 100 میلی ثانیه در نظر می‌گیرند

انواع زمانبند ها در سیستم عامل

از یک جنبه زمانبندهای پردازش در سیستم عامل به سه دسته الف- دراز مدت (Long term scheduler) ب– کوتاه مدت(Short term scheduler) ج – میان مدت, تقسیم بندی می‌شوند.

در یک سیستم دسته‌ای پردازشهای بیشتری نسبت به آنچه فوراً می‌توانند اجرا شوند تحویل داده می‌شوند . این پردازشها در دیسک نگهداری می‌شوند .زمانبندی دراز مدت (یازمانبندی کار sheduler Job )پروسسهایی را انتخاب کرده و آنها را برای اجرا از دیسک به حافظه اصلی می‌آورد.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file32_1577431_9113.zip19.1k